Cabinet de Asistenţă Psihopedagogică, Consiliere, Orientare Şcolară şi Vocaţională Școala Gimnazială nr.  25 Brasov
prof. psihopedagog UNGUREANU IONELIA
specializare: profesor în centre și cabinete de asistență psihopedagogică

Problematică şi metode:

– modalităţi de autocunoaştere: metode de intervenţie asupra propriei persoane (stimularea resurselor proprii, teste de personalitate, chestionare, autoevaluări);
– dificultăţi de relaţionare (cu familia, grupul de prieteni, grupul social);
– dificultăţi psihologice, afective şi comportamentale: stări conflictuale, timiditate, complexe de inferioritate, tulburări de comportament, incapacitate de concentrare, deficit de menţinere a atenţiei, irascibilitate, nervozitate;
– dificultăţi de adaptare (la situaţii noi, status nou, etc.);
– dificultăţi de comunicare;
– dificultăţi de învăţare şi problematică şcolară (absenteism, abandon, eşec şcolar);
– consiliere de tip suportiv (pe parcursul perioadelor dificile);
– consiliere şi orientare şcolară şi profesională.

Calea pe care v-o propune psihologul

un prim contact (discutarea într-un mod deschis pentru a încerca rezolvarea împreună a problemei);
explorarea (căutarea şi stabilirea adevăratelor probleme);
identificarea alternativelor (găsirea unor alter­native sau soluţii care să micşoreze sau     să elimine starea de nemulţumire sau de suferinţă);
asistenţă (pentru alegerea celei mai bune decizii);
confidenţialitate în ceea ce priveşte problema dumneavoastră.

Dintre programele, activităţile şi acţiunile desfasurate sub coordonarea Cabinetului amintim:

Şcoala părinţilor – intervenţie socio-educaţională adresată părinţilor elevilor şi impusă de nevoia sprijinirii familiei în educaţia copiilor prin găsirea unor noi căi de comunicare şi colaborare între părinţi şi educatori, cu efecte pozitive asupra copiilor.
Alege-ţi cariera!– program permanent de consiliere şi orientare şcolară şi profesională pentru dezvoltarea personală şi înzestrarea elevilor cu abilităţile şi cunoştinţele necesare realizării unui management eficient al propriei cariere.
Ce ştim şi ce nu ştim despre droguri – program permanent adresat elevilor pentru sensibilizarea la problemele şi efectele consumului de droguri şi alcool şi prevenirea/combaterea consumului acestora de către elevi.
Violenţa e alegerea ta!– program permanent de sprijinire a cadrelor didactice, elevilor şi părinţilor acestora în scopul prevenirii şi combaterii violenţei şi agresivităţii de orice natură în şcoală și în afara ei.